Inkjet kodlama sistemi, endüstriyel alanda kullanılan, mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan bir kodlama yöntemidir. CIJ dediğimiz sürekli mürekkep püskürten yazıcılarda ürünlerin kodlanması ve markalanması için kullanılır.

İnkjet terimi, hem endüstriyel alanda, hem de matbaa sektörde kullanılır. Vizyonjet, endüstriyel alanda inkjet kodlama makinesi kullanmaktadır.

İnkjet kodlama sistemleri, ürün ve ambalajlar üzerine temassız biçimde bilgi basılması için kullanılan sistemlerdir. Bu tip yazıcılarda mürekkep akışı (jet), inkjet yazıcı kafasındaki bir enjektör içerisinden geçer. Basınçsal elektrikli bir rezonatör, mürekkep akışını titretir ve akışın tek tip damlalara ayrılmasını sağlar. Mürekkebin kırılma noktasına yakın bir yere boşltım elektrodu yerleştirilir. Akıştan ayrılan her bir mürekkep damlasının büyüklüğü, uygulanan voltaj yüküyle orantılıdır. Ardından, yüklü damlacıklar iki deflektör arasından geçer ve bu iki eleman arasında yüksek bir sabit voltaj akımı meydana gelir.

İnkjet baskı sistemi, püskürtülen mürekkepten gelen damlaları hedef yüzeye yönlendirerek harfler, sayılar ve başka kodlar oluşturup ürünler ve ambalajlarda işaretler oluşturan bir makinedir. İnkjet kodlayıcılar kağıt, plastik, tel, kablo, metal, reçine, cam vb. dahil olmak üzere hemen hemen her malzemeye baskı yapabilir. Yazdırılan yaygın bilgiler arasında son kullanma tarihleri, parti numaraları, seri numaraları, barkodlar ve tarih kodları bulunur.

There are currently no comments.