Kişisel zevkleri yansıtan ve konfor ihtiyaçlarını, beklentiler doğrultusunda olabildiğince fazla karşılayan ev dekorasyonundan oldukça farklı bir anlayışa sahip olan butik otel iç mimari projelerinde bir kişiyi değil, herkesi memnun etmeye çalışılmaktadır. Buysa düşünenden çok daha zor ve deneyim isteyen bir iştir. Herkesi aynı derece memnun etmek, estetik anlayışlar ve konfora dair beklentiler birbirinden oldukça farklı olduğu için mümkün olmamasına rağmen otel dekorasyonu tüm misafirlerin olabildiğince fazla beğenisini kazanacak şekilde yapılmalıdır. Konfora dair genel beklentileri karşılayacak tasarım çözümlerini en düşük maliyetle uygulamaya çalışan iç mimarlar, görsel anlamda da özgün ve beğeniyi en üst seviyede karşılayacak projeler üretir.

Konaklama deneyiminden ne kadar memnun kalındığı alınan hizmetin kalitesine ve çoğu insan için de fiyatlara endeksliymiş görünse de, bu deneyimle ilgili izlenimlerin şekillenmesinde otel mimarisinin etkisi yadsınamaz derecede fazladır. Lobideki ihtişamlı görsellikle misafirlere ayrıcalıklı bir mekanda bulunmanın hazzı yaşatılırken odalara gelindiğinde bu prestijli ambiyans, yerini sade ancak şık bir tasarım çizgisine bırakır. Odalarda geçirilen zaman dahilinde rahatlama imkanı bulması gereken misafirlere, bu dinlenme ihtiyacını karşılayabilecek tasarım özelliklerine sahip bir dekorasyon anlayışı sunulmalıdır. Ferah bir yaşam alanı vaat eden odada gereksiz yere kullanılan tüm aksesuar ve mobilyalar, mekanın işlevselliğini azaltacaktır. Doğal ve yapay ışıktan maksimum şekilde faydalanmak, sakin bir ambiyans oluşturmak içinse açık renkler en uygun seçimdir.

Bütün olarak düşünüldüğünde pek çok alanın düzenlenmesini kapsayan otel iç dekorasyon uygulamaları, ilk bakışta akla gelmeyecek kadar fazla detayı içerir. Oteldeki geçişler, dinlenme alanları, lobi, restoran ve plaj bölümü derken her mekanı kapsayan bu tasarım ve uygulama sürecinde belli bir tasarım konseptine sadık kalınması, dekoratif anlamda tasarımın bütünlük oluşturmasını sağlar. Renk geçişlerinin göz tırmalamayacak yumuşak geçişlerle yapıldığı mekan geçişlerinde ayna kullanımı ferah bir ortam algısı oluştururken dinlenme alanlarında ortamın kalabalık görünmesine ve göz yormasına yol açacak aynaların kullanımını minimuma indirilmelidir. Odalardaysa sadelik vurgusu yapılmalı, mobilya ve aksesuar seçimlerindeyse her zaman için en kaliteli alternatifler tercih edilmelidir.

There are currently no comments.