İç mekanı insan ihtiyaçlarına göre sıfırdan tasarlama süreçlerinin tamamını ifade eden İstanbul iç mimar, bu tasarım sürecini işlevsellikten estetiğe kadar oldukça geniş bir perspektifle değerlendirir. Estetik uygulamalarında yanı sıra teknik çözümlerle de ilgilenen Villa iç mimar, yapının bakısından zemin döşemelerinde hangi malzeme kullanılacağına, döşemenin renkleri ve desenine kadar mekana dair bütün detaylarla ilgilenir. Tasarım sürecine çevresel ve kültürel unsurları da dahil eden iç mimarlar mekanı, kullanım amacına göre isteklerin tamamını karşılayacak şekilde yapılandırmaya çalışır. Mekan tasarımının yeniden kurgulanarak ihtiyaçları ve görsel beklentileri karşılayacak hale gelmesinin yanı sıra bu çalışmalara sıfırdan iç mekan tasarımı yapmak da dahildir.
İç mimarinin uygulama alanlarından bahsedilirken genellikle mekan tasarımının kurgulanmasından bahsedilmesine karşın bu durum iç mimarların sadece bilgisayar başında tasarım yapmakla meşgul olduğu anlamına gelmez. Klasik mimari uygulamaların tamamı hakkında bilgi sahibi olan bu uzmanlar tasarım aşamasının ardından uygulama sürecinin tüm aşamalarını da bizzat yürütür. İç mekanın tasarlanan niteliklere sahip olması için gerçekleştirilecek uygulama çalışmalarında hangi materyallerin, nasıl kullanılacağı gibi büyük önem taşıyan konuların tamamı iç mimarın sorumluluğundadır. Uygulama sürecinin kusursuz şekilde tamamlanması iç mimarın sorumluluğunda olduğundan, ev dekorasyonu çalışmalarından inşaat sürecinin erken aşamalarına kadar her ölçekten mimari uygulamanın bizzat başındadır. Yapının mukavemeti, iç mekanın ses ve ısı yalıtımı özellikleri, bakı, ışıklandırma tercihleri gibi pek çok detayla sürecin ilk adımından itibaren ilgilenilir.
Mobilya tasarımı yapmak, ticari işlemelerin ofis ortamlarını marka değeri oluşturacak şekilde tasarlamak ve hatta logo çalışmaları yapmak, görsel ambiyansın işlevsellik ve konfor sağlamaya engel olmayacak ancak yine de göze hitap edecek şekilde tasarlanması gibi süreçler yine iç mimarinin ilgi alanlarına dahildir. İnsanların nesnelerle ilişkisini anlaması, yaratıcılığını kullanarak kişiye ve mekanın ruhuna göre mimari çözümler üretilmesini gerektiren bu meslek görsel sanatlarla olduğu kadar klasik mühendisliğin farklı dallarıyla da iç içe geçmiştir. Sadece tasarımcılık veya iç mekanı şık bir şekilde dekore etmek olarak betimlenmesi mümkün olmayan iç mimari, pek çok farklı disiplinle etkileşim halinde olan çok yönlü bir çalışma alanıdır.

There are currently no comments.